Haber

ABD Genelkurmay Başkanı Çin ile savunma diyalog mekanizmalarını yeniden başlatma arzusunu dile getirdi

ABD Genelkurmay Başkanı Charles CQ Brown, Çin tarafından askıya alınan savunma alanındaki diyalog mekanizmalarını ve müzakereleri 2022 yılında yeniden başlatma arzusunu Çinli mevkidaşına ilettiğini belirtti.

Japonya’nın başkenti Tokyo’ya yaptığı ziyarette gazetecilere açıklamalarda bulunan Brown, “Taraflar arasında herhangi bir yanlış anlaşılma olmamasının sağlanmasının son derece önemli olduğunu” vurguladı.

Brown, Çin ile savunma alanındaki diyalog mekanizmalarını ve müzakereleri yeniden başlatma isteğini Çinli mevkidaşına bir mektup aracılığıyla ilettiğini belirterek, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda “umutlu” olduğunu belirtti.

Brown, bugün Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile bir araya geldi ve görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Çin, ABD ile savunma görüşmelerini 2022’de iptal etti

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin 5 Ağustos 2022’de Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından karşı önlem olarak Washington yönetimiyle bazı ikili diyalog ve iş birliği mekanizmalarını durdurduğunu duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre savunma alanında 3 diyalog sistemi iptal edilirken, yasadışı göç, kriminal işbirliği, sınır ötesi suçlar, uyuşturucuyla mücadele ve iklim değişikliği alanlarında da 5 diyalog sistemi iptal edildi. askıya alındı.

Savunma alanında ise Çin ile ABD arasında Cephe Komutanları Toplantıları, Savunma Politikası Uyum Toplantıları ve Askeri Denizcilik İstişare Mutabakatı Toplantılarının artık yapılamayacağı belirtildi.

keciborlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu