Ekonomi

ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutmasıyla Hindistan endeksleri toparlandı

Hindistan gösterge endeksleri Nifty ve Sensex, önceki kayıpların ardından Perşembe günü önemli bir toparlanma yaşadı. İyileşme, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutma kararının yanı sıra ABD tahvil getirileri ve petrol fiyatlarındaki düşüş gibi birçok olumlu faktör tarafından desteklendi.

Nifty endeksi 19.100 puanın üzerine çıkarken Sensex ise 64.080,90 puandan kapattı. Bu yükseliş trendi, metaller, sermaye malları, hızlı tüketim malları, enerji, petrol ve gaz ve gayrimenkul gibi her biri %1-2 ortasında büyüme gösteren çeşitli segmentler tarafından daha da desteklendi.

BSE Midcap ve Smallcap endeksleri de yüzde birer artışla aynı eğilimi izledi. En çok kazananlar arasında Britannia Industries, Hindalco Industries, IndusInd Bank, Apollo Hospitals ve Eicher Motors yer aldı. Buna karşı vodafone(LON: VOD) Idea, REC ve Power Finance gibi hisseler uzun bir yükseliş yaşadı.

Hero MotoCorp’taki kısa yükselişe ve Bajaj Auto ve Bajaj Finance’deki kayıplara rağmen yaklaşık 170 hisse 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu hisseler arasında Macrotech Developers, Oberoi Realty, Colgate Palmolive ve Esab India yer alıyor.

Hindistan piyasasındaki bu canlanma, bir dönem kayıplar sonrasında geldi ve ABD Merkez Bankası kararları gibi küresel ekonomik faktörlerin Hindistan gibi gelişmekte olan piyasalar üzerindeki etkisini gösterdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

eldivanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu