Yaşam

Antik Çağda Kadıköy’e “Körler Ülkesi” Denilmesinin İlginç Mitolojik Hikayesi

tarihsel bir kökene sahiptir ve mitolojik bir hikayeye Bu ismin tarihi, asla hayal edemeyeceğiniz bir hikayeye dayanmaktadır. Aslında tek değil iki farklı sebebin olduğu düşünülüyor. Hangisine inanacağınız size kalmış!

Yunan hükümdarından Fatih Sultan Mehmet’e, oradan da Nasreddin Hoca’ya kadar uzanacağız. Kadıköy isminin farklı hikayesiGelin birlikte görelim.

Günümüzde İstanbul’un en çağdaş bölgelerinden biri olan ve M.Ö. 675 yılında kurulduğu kabul edilen Kadıköy’ün tarihi aslında çok eskilere dayanmaktadır.

M.Ö. 1000 yıllarında Fikirtepe’ye yerleşen Fenikeliler, Harhadon adında bir ticaret kolonisi oluşturmuşlardır. Şehir o kadar güçlenmişti ki Kadıköy’den İzmit’e kadar uzanan bir ülke haline gelmişti.

Daha sonra Moda Burnu ve Yoğurtçu civarında yeni bir yerleşim birimi oluşturup buraya Halkedon (Kalkedon) adını verdiler. bakır ülkesi koydular. Burası Apollon Tapınağı ile meşhurken, Haydarpaşa Çayırı da yöre halkı için at yarışı alanı haline gelmiş.

Efsaneye göre M.Ö. 7. yüzyılda Megara hükümdarı Byzas, yeni bir koloni kurması için bir keşişten yardım ister.

Byzas’ın yerleşim yeri olarak gittiği keşiş bugünkü Kadıköy’ü işaret ederek  “Körler diyarının karşısındaki yerler sizin vatanınız olacak.”söz konusu.

Aslında burada kelime oyunu yapmış. Yunanca “Khalkedon” sözcüğündeki “Khalkos”, “gümüş” anlamına geliyordu. “Don”, “diş” veya “şehir” anlamına geliyordu. Bu nedenle “Kalkedon”, “Bakır Diş” veya “Bakır Şehri”Olarak tercüme edildi.

Byzas bu tavsiyeyi yanlış anladı.

Byzas ve halkı keşişin söylediklerini uygulamak niyetiyle yola çıktılar. Antik çağda buna “Kalkedon” adı verilmişti.yere gitti.

Zamanla bu hikaye unutuldu ve “Kadıköy” olarak bildiğimiz yer, “Körler Ülkesi” olarak anılmaya başlandı. Kısacası bir dil oyunu, Chalcedon’s Yanlış çevirive bu isim yıllarca kullanılmaya devam etti.

Kadıköy’e “Körler Ülkesi” denmesinin başka bir nedeni olduğu düşünülüyor.

Yunan tarihçi Herodot’un anlattığı bir başka efsaneye göre ise keşişten tavsiye alan Byzas ve halkı, Sarayburnu’ndan karşı kıyıya bakarlar. “Bu kadar güzel bir yer varken orada yaşıyorlarsa bu insanlar kör olmalı.” söz konusu. Kabile ve kral bölgeye yerleşerek Byzantion şehrini kurarak karşı kıyıya taşındı. körler ülkesiOna “Kalcedon” anlamına gelen Kalkedon adını verdi.

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet; kalsedon, Nasreddin Hoca’nın kızının torunuBurayı İstanbul Kadısı Celalzade Hızır Bey’e verdi ve yerleşim yerinin adı Kadıköy olarak değiştirildi.

Kaynaklar: Kadıköy Kaymakamlığı, Halkidon’dan Kadıköy’e: Körler Ülkesinin Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu