Haber

Asırlık çınar sahnede: 100 yıllık koristten kişisel gösteri

Asırlık çınar sahnede: 100 yıllık koristten kişisel gösteri

SAMSUN – Samsun’da sahneye çıkan 100 yaşındaki koro sanatçısı, söylediği solo şarkılarla izleyenleri büyüledi. Sahne performansıyla göz dolduran asırlık çınar, sağlıklı ve fit görünümüyle ’70 yaşında, iş bitmedi’ dedirtiyor.

100 yaşındaki Cevat Öztürk, yaşıtlarının aksine sosyal hayatta aktif rol alıyor. Her sabah spor yapan ve yürüyüş yapan Öztürk, 13 yıldır Atakum Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosunda solo performans sergiliyor. Müzikseverlerin gözdesi haline gelen 1924 doğumlu Cevat Öztürk, Sebahattin Pınar’ın bestelediği ‘Kalbim Yine Hüzünlü Seni Anıyorum’ adlı son performansıyla büyük beğeni ve ayakta alkışlandı.

“Müzik tutkum çocukluğumdan beri devam ediyor”

80 yıl önce askere gittiği için radyo evine gidemediğini ancak yine de müzik tutkusundan vazgeçmediğini belirten Cevat Öztürk, “4 kişilik bir ailem vardı. ailem. 1 Temmuz 1924 doğumluyum. Küçük yaşlardan beri müziğe merakım vardı. 13 yıldır Atakum’dayım. Belediye Türk Sanat Müziği Korusu’nda müzik icra ediyorum. O zamandan beri müziğe olan merakım devam ediyor. Çocuktum.Müzik söylemenin yanı sıra ud da çalıyordum.Ortaokuldayken öğretmenim aracılığıyla radyo evine başvurdum.O dönemde askerliğim olduğu için kabul edilmedim. 80 yıllık cevap mektubu. Sağlığınıza dikkat ederseniz yaşınız sorun yaratmaz. Zamanında yemek yerseniz, zamanında kalkarsanız, içki ve sigara içmiyorsanız sağlıklı kalırsınız. Çekim var. Yılda iki kez uyanıyorum.Müzik dışında spor yapmayı da seviyorum.Ayrıca sabah kalktığımda yarım saat kültürel ve fiziksel egzersizler yapıyorum. “Spor yapıyorum. Bugün koroda Sebahattin Pınar’ın ‘Yine Kalbim Hüzünlü Seni Andım’ şarkısını solo olarak söyleyeceğim.”

“Babam çocukluğumdan beri şarkı söylüyor ve ud çalıyor.”

100 yaşındaki Cevat Öztürk’ün iki çocuğundan biri olan Kubilay Öztürk, “Babam 100 yaşında. Babam küçüklüğümden beri şarkı söylüyor ve ud çalıyor. Müzikle büyüdük diyebilirim” Evde. Babamla gurur duyuyoruz. O bizim rol modelimiz. Kendine iyi bakıyor, yediğine, içtiğine dikkat ediyor, “Spor yaptığı için güzel bir hayat geçirdiğini söyleyebilirim. hayata bağlı olmak ve tüm sorunlarla uğraşmak” dedi.

“70 yaş, iş yapılır söyleminin yanlış olduğunu kanıtlıyor”

Ayşegül Sultan Dikici, “Cevat amca örnek aldığımız bir insan. Annemin amcası. Bugün koroda şarkı söyleyeceğini duyunca bunu Türkiye ile paylaşmak istedim. O gerçekten de bu sözün kanıtıdır” dedi. ’70 yaşında, iş bitti’ doğru değil. İnsan sağlığına dikkat etmeli.” “Çok yürür, çok yürürse 100 yaşında sağlıklı kalabilir. Cevat amca hayatını hep çalışarak geçirdi. Daha nice yıllar geçirmesini diliyorum” dedi.

Volkan Sağlam’ın koro şefliğini üstlendiği Türk Sanat Müziği Konseri’nde Cevat Öztürk koroya 31 eserde eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu