Teknoloji

Atom Bombasının Babası Oppenheimer’ın Türk Fizikçi Feza Gürsey’e Yazdığı Mektuplar

Christopher Nolan, tarihin en büyük hikayelerinden biri olan Oppenheimer’ın hayat hikayesini yeniden sinemaya çekmek için beyaz perdeye taşıdı. Şu anda dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan beyaz perdeyle barışmak için bu filme bilet aldı. Peki Oppenheimer’ı ne kadar iyi tanıyoruz? Sizin için her zaman biraz ortada olan bilim insanı hakkında bazı bilgiler. aktardık.Bugün Türkiye’nin Oppenheimer dönemindeki en büyük fizikçilerinden biri. Feza GürseyOnun için yazdığı mektuptan bahsedelim.

Etrafında her zaman başarılı insanları bir şekilde barındırmayı başaran Oppenheimer, bilim dünyasının saygın isimlerinden Türk fizikçi Feza Gürsey için de bu çabayı sarf etti. Boğaziçi Üniversitesi dijital arşivinden ulaşılabilen 5 Aralık 1962 tarihli mektupta, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümü’nde J. Robert Oppenheimer’ın önemi yazıyordu. Dr. Feza Gürsey’e çok içten bir mektup gönderdi.ABD’ye çağrı.

Oppenheimer’ın Feza Gürsey’e yazdığı mektup:

“Gelecek seneyi burada karşılayabileceğinizi TD’den öğrendim. Umarım. Sizden haber aldığımda meslektaşlarıma danışacağım ve olumlu düşüncelerinizi kağıda dökeceğiz. Yakında tekrar. Gelişin bana doğru geliyor.İkinize de en iyi dileklerimle.”

Aslında bu mektup Oppenheimer tarafından Feza Gürsey için yazılmıştı. İlk mektup değildi. Boğaziçi Üniversitesi Feza Gürsey Koleksiyonu’nda, Oppenheimer’ın dönemin İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Lütfi Biran’a yazdığı 3 Şubat 1959 tarihli mektubu da arşivlerdedir. Oppenheimer, dekan Dr. Gürsey’in 1 yıl daha onlarla kalmak,bunun gelecekteki fizik kariyeri için çok faydalı olacağını söylüyor.

Oppenheimer, Türkiye’de atom fiziğinin gelişmesi için de değerli olduğunu söylüyor.

Oppenheimer, Biran’a yazdığı mektupta, Gürsey’in kendileriyle bir yıl daha çalışmasının Türkiye’de atom fiziğinin gelişmesi için önemli olduğunu söylüyor. Dr. Gürsey’inBir öğretmen ve başkan olarak faydalı olacağını açıkça ortaya koyuyor.

21 Mayıs 1963 tarihli başka bir mektup da Fulbright yönetim kuruluna gönderilir.

ABD’deki en prestijli burs programlarından biri Fulbright Bursuna başvuran Feza Gürsey Oppenheimer’a destek için başka bir mektup daha yazan “Profesör Feza Gürsey’in Ankara’daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmek üzere Fulbright seyahat bursu başvurusunu memnuniyetle desteklemek için yazıyorum.” Oppenheimer, sözleriyle başlayan mektubuna şöyle devam etti: Gürsey, kendi kuşağının en yetenekli teorik fizikçilerinden biridir.

Oppenheimer’ın hayatında gerçekten ilginç dönemler var. Feza Gürsey’in de bu kişinin hayatında çok değerli bir yeri vardı. Oppenheimer’ın bile ilgisini çeken Feza Gürsey ile ilgili yazdığımız içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu