Haber

Başakşehir’de riskli yapılaşma oranı yüzde 13’e düştü

İSTANBUL (İGFA) – Çağdaş şehirciliğin örnek ilçesi Başakşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları aralıksız devam ediyor. Deprem ve doğal afet riskine karşı başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde riskli yapı stok oranı her geçen gün azalmaktadır. İlçe genelindeki kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme projeleri, riskli yapı stok oranını yüzde 13’e indirdi.

“Birlikte başaracağız”

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm projeleriyle riskli yapı oranını hızla düşürdüklerini belirterek, “2009’da yüzde 50 olan riskli yapı stokunu kentsel dönüşüm çalışmalarımızla yüzde 13’e düşürdük. 2 yılda bu oranı yüzde 8’e indirmeyi hedefliyoruz. Birlikte başaracağız.” değerlendirmesini yaptı.

Depreme dayanıklı evler yapılıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, dini yapıların önemini bir kez daha gündeme getirdi. Başakşehir Belediyesi, riskli yapı stok oranını azaltmak için Ziya Gökalp, Şahintepe ve Güvercintepe mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Yerinde tadilatın en keyifli örneklerinden biri olan Güvercintepe Mahallesi’ndeki Kayapark Sakura Evleri, tamamlandığında sakinlerine inançlı bir yaşam sunacak.

Riskli yapı stoğuna kalıcı çözüm

Başakşehir’de bir diğer kentsel dönüşüm çalışması da Şahintepe Mahallesi’nde devam ediyor. 6 katlı 2 bloktan oluşan Şahintepe Burgaz Çarşı Evleri’nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 20 yıllık barınma sorununu çözümlemek için adımların atıldığı Ziya Gökalp’te de çalışmalar başlıyor. Proje kapsamında depreme dayanıklı 666 konut yapılacak.

haber-beylikova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu