Ekonomi

Beyoğlu’ndaki terör saldırısı davasında görüş açıklandı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bombayı bırakan Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 9 sanık katıldı. Bazı tutuklu sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Furkan Kafalı, saldırının faili Ahlam Albasır’ın “devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü bozmak” suçundan 7 yıldan 6 aya kadar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirtti. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “çocuğu kasten bombalamak” suçundan 15 yıl hapis. “Kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 99 kişiye karşı “kasten bombalama suretiyle kasten öldürme” suçundan 5 kat ağırlaştırılmış müebbet hapis, 99 kişiye karşı “kasten bombalama suretiyle kasten öldürme” suçundan 1930’dan 2.970 yıla kadar hapis, ve “tehlikeli maddeyi izinsiz bulundurmak veya bulundurmak” suçundan 12 yıldan 24 yıla kadar 7 ağırlaştırılmış müebbet ve 1949’dan 309 yıla kadar 3 bin 9 yıl hapis cezası talep etti.

“Bomba olduğunu bilmiyordum”

Cezanın açıklanmasının ardından sanık Ahlam Albasır, “Bomba olduğunu bilmiyordum. Ahmet’in, Ammar’ın ya da başkasının bu konuyla alakası yok. Bana ‘turist olarak git fotoğraf çek’ dediler” dedi. . Bu ölen insanlar yüzünden ben geceleri uyuyamıyorum. Ben bir yetim, kimsenin yetim kalmasını istemiyorum. Bazı insanlara ulaşmak için elimden geleni yaptım. Gitmeye hazırım. Suriye’ye gidenleri yakalamak için Suriye’ye gittim. Rana’nın evine gittim, akşam yemeği yiyordum. Fatma’nın evinde yemek yiyordum. “Bir süre onun evinde kaldım, bunların terörle alakası yok. Bu olayda aldatıldılar, suçları yok. Bana ne verirlerse versinler itiraz etmeyeceğim.” dedi.

Cumhuriyet Savcısı Kafalı daha sonra tercümandan sanık Albaşir’e, “Aldatıldığı iddiasıyla sadece yetim bıraktığı çocuklardan bahsetti, vicdanı varsa uyuyamaması gerektiğini” söylemesini istedi. söz konusu.

Duruşma mütalaanın okunmasıyla devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu