Haber

Blinken: Zelenskiy talep ederse Kiev’deki silah sıkıntısını kapatacağız

Washington, Zelensky’nin karşı saldırı için zırhlı araçlar da dahil olmak üzere bazı silahların kayıp olduğu yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

PBS televizyonuna konuşan Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Ukrayna’nın ihtiyacı olan her şeye sahip olması için 50’den fazla ülkeyle işbirliği yaptığını hatırlatarak, Washington’ın elinden gelenin en iyisini yaptığını savundu.

Blinken, “Kiev’e destek sağlamak için Ukraynalılar ve koalisyon ülkeleriyle her gün çalışıyoruz. Bir sorun varsa, bir eksiklik varsa ve bize bunu söylerlerse, onu tamamlamak için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Eurovision Haber Kümesi bünyesindeki yabancı medya kuruluşlarına konuşan Zelenskiy, “Ukrayna şimdi saldırabilir ama çok sayıda insanını kaybedecek. Böyle bir durum kabul edilemez.”

“İngiltere’nin Kiev’e uzun menzilli füze gönderme kararını destekliyoruz”

Blinken, İngiltere’nin Kiev’e Storm Shadow tipi uzun menzilli bir füze gönderme kararını da takdir etti.

Londra’nın kararının Ukrayna ordusunun ihtiyaçları ile örtüştüğünü savunan Blinken, tüm ülkelerin Kiev’e destek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını ve ordunun ihtiyacına göre çeşitli tipte silahlar sağladığını belirtti.

Ukrayna’ya silah tedarikinin koalisyon tarafından koordine edildiğini anlatan Blinken, uzun menzilli füze sağlamanın yeterli olmayacağını, Ukrayna askerlerinin bu konuda eğitilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

haberbismil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu