Haber

Bulgaristan siyasi krizi aşmak için yarın sandık başına gidecek

Bulgaristan’da halk, ülkedeki siyasi krizin çözülmesi umuduyla yarın erken genel seçimler için sandık başına gidecek.

Bulgaristan son 2 yılda 5. kez seçime gidiyor. İstikrarlı bir hükümete ihtiyaç duyulan ülkede 49. Halk Meclisi’nin 240 milletvekilini Bulgaristan halkı seçecek. Seçimlerde 15 parti ve 7 koalisyondan 5 bin 621 aday parlamentoya girmek için yarışacak. 6 milyondan fazla seçmenin bulunduğu ülkede 11 bin 818 sandıkta yerel saatle 07.00’de başlayacak oy kullanma işlemi saat 20.00’de sona erecek. Seçimlerde kağıt oy pusulaları kullanılacak ancak 300’den fazla seçmenin bulunduğu sandıklara elektronik makineler de dahil edilecek. Ayrıca usulsüzlüklerin önüne geçebilmek için sandıklarda oy sayım süreci ilk kez video ile kayıt altına alınacak. Yurtdışındaki Bulgar vatandaşları 61 ülkede kurulan 737 sandıkta oy kullanabilecek. Son 2 yılda yapılacak 5’inci erken genel seçim 87,7 milyon levaya (936 milyon 45 bin Türk Lirası) mal olacak.

2 Ekim 2022’de yapılan son genel seçimlere katılım yüzde 39,4 iken bu oranın yarın artması beklenmiyor.

Türkiye’de 162 sandık kurulacak

Bulgaristan’da yapılacak seçimler için komşu Türkiye’nin 24 ilinde 162 sandık kurulacak. Böylece çifte vatandaş oy kullanacak. Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş yerel basına verdiği röportajda, “Bu yıl iki ülkenin de geleceğini çifte vatandaşlık belirleyecek. Önce 49. Halk Meclisi için sandık başına gidecekler. 2 Nisan’da Bulgaristan, ardından 14 Mayıs’ta.” Türkiye’de yapılacak genel seçimlerde oylarını kullanabilecekler” dedi.

Bulgaristan’da siyasi kriz

Bulgaristan’da 22 Haziran 2022’de Başbakan Kiril Petkov liderliğindeki koalisyon hükümeti parlamentoda güvenoyunu kaybetti. Hükümetin düşmesinin ardından başlayan siyasi kriz, parlamentodaki diğer partilerin hükümeti kuramamasıyla derinleşti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini, seçimleri birinci bitiren Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Geleceği için Yurttaş Girişimi’ne (GERB) verdi ve GERB başarısız oldu. Radev’in daha sonra görev verdiği Değişmeye Devam Ediyoruz İttifakı hükümeti kuramazken, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) de görevini yerine getiremedi. Radev, parlamentoya giren 7 siyasi partiden 3’ünün koalisyon hükümeti kurma girişimlerinde başarısız olması üzerine 2 Nisan 2023’te yeniden seçim kararı aldı.

Öte yandan ülkede 4 Nisan 2021, 11 Temmuz 2021 ve 14 Kasım 2021 tarihlerinde yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. – SOFYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu