Ekonomi

Çiftçi Adnan Bozkurt Bahçesini Güneş Enerjisiyle Suluyor

Adana’nın İmamoğlu ilçesinde 200 dönüm arazide üretim yapan çiftçi Adnan Bozkurt, bahçesine GES paneli takarak şehrin kavurucu güneşini enerjiye çevirdi ve bununla bahçesini sulamaya başladı.

İmamoğlu ilçesinde 200 dönüm arazide mısır, ayçiçeği ve fıstık üretimi yapan çiftçi Adnan Bozkurt, 210 adet güneş enerjisi paneli ile enerji üreterek sulamadan tasarruf sağlıyor.

Adana’nın kavurucu sıcağını güneşten elektrik üreterek kazanıldığını belirten Adnan Bozkurt, “Mısır, ayçiçeği ve fıstık bahçemiz var. Ağustos ayının güneş panellerimiz için sıcak olması bize yardımcı oluyor. Enerji ile sulama yapıyoruz. 2021’de 180 bin TL yatırım yaptık ve 210’a iki güneş paneli kurduk. Güneş bizim için çok önemlidir. Sıcaklığın bir önemi yok ama havanın açık ve güneşli olması enerji üretimi için yeterli” dedi.

GES ile yaklaşık 150-200 dönüm bahçeyi suladığını belirten Bozkurt, “Hava bulutlu olunca elektrik kullanmak zorunda kalıyoruz. Nemli de olsa sıcak da. 45 derece tam istediğimiz hava. Bugün panelimiz tam kapasite çalışıyoruz. Sabah 7, akşam 5-6 gibi açmaya başlıyoruz. Suyun durumuna göre sulama yapıyoruz” dedi.

İlk iş olarak 150 dönüm mısır, 200 dönümlük ikinci iş olarak da fıstık ürettiklerini anlatan Bozkurt, mısırı damlama, fıstığı ise yağmurlama ile suladıklarını, güneş olmadığında sulama olmayacağını söyledi. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu