Ekonomi

Eğlence parkı işletmecileri Six Flags ve Cedar Fair birleşmeye hazırlanıyor, Citi ‘satın alma’ seçeneğini yükseltti

Yeni bir gelişmede, eğlence parkı işletmecileri Six Flags Entertainment Corp. (NYSE:SIX) ve Cedar Fair LP (NYSE:FUN), yıllık 3,4 milyar dolar gelir elde etmesi beklenen 8 milyar dolarlık bir iş yaratmak için birleşmeye hazırlanıyor. Birleşen şirket, Six Flags markası ve FUN sembolü altında 42 park ve dokuz tatil köyünü işletecek.

Birleşme duyurusunun ardından Citi, her iki şirketi de “satın alma” seviyesine yükselterek Six Flags ve Cedar Fair için sırasıyla %3 ve %4’lük pazar öncesi kazanç elde etti. Analistler fiyat hedeflerini Cedar Fair için 46$ ve Six Flags için 26$ olarak belirlediler. Analistler, şirketlerin bağımsız değerini, 120 milyon dolarlık birleşme sinerjisini ve birleşik özsermaye değerindeki potansiyel %25 artışın (900 milyon dolara eşdeğer) olduğunu düşünüyor.

Birleşme, iki şirketin mali profilini iyileştirmeyi, talebi, değerlemeyi ve harcama düzeylerini artırmayı ve Kuzey Amerika’nın iki ikonik tema parkı şirketi arasında oldukça çeşitli bir ayak izi yaratmayı amaçlıyor. Cedar Fair hissedarları, birleşen şirketin sermayesinin %51,2’sine sahip olacak.

Ohio merkezli Cedar Fair’in CEO’su Richard Zimmerman CEO olarak kalacak, Six Flags CEO’su Selim Bassoul ise yönetim kurulu başkanı olacak. Birleşen şirketin genel merkezi Kuzey Carolina’da olacak ancak faaliyetlerini Ohio’da sürdürecek.

Birleşme duyurusunun ardından ortaya çıkan olumlu görünüme rağmen piyasa değeri 1,9 milyar dolar olan Cedar Fair’in hisseleri gün ortasında hafif bir düşüşle 36,96 dolara geriledi.

Hardiman, Six Flags’ın düşük performansını kaydetti ancak varlık tabanını artırarak Cedar Fair yönetimi altında iyileşebileceğini öne sürdü. Ayrıca likiditeyi artırmak için Cedar Fair’in Master Limited Share (MLP) birimlerinin C-Corp hisselerine dönüştürülmesini de önerdi.

Özellikle Cedar Fair’in mülklerinden biri olan Knott’s Berry Farm’ın yıl boyunca faaliyet göstermesi, birleşik kuruluş için gelir varsayımlarının artmasına katkıda bulunabilir.

InvestingPro İçgörüleri

Birleşme duyurusunun ardından InvestingPro İpuçlarımız ve Six Flags Entertainment Corp’a ilişkin gerçek zamanlı veriler. (SIX) ve Cedar Fair LP (FUN) için umut verici beklentilere işaret ediyor.

Cedar Fair (FUN) için, InvestingPro İpuçlarımızda belirtildiği gibi, yönetimin agresif hisse geri alımları ve şirketin son on iki aydaki karlılığı, sağlam bir mali duruma işaret ediyor. InvestingPro Information’a göre bu, 1,9 milyar dolarlık piyasa değeri ve 13,13’lük F/K oranıyla destekleniyor.

Öte yandan Six Flags (SIX) geçen hafta sağlam bir getiri elde etti ve analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını varsayıyor. Yönetimin temettü ödemeye devam etmesini sağlayacak güçlü kazançlar göz önüne alındığında, bu özellikle cesaret verici. Ancak şirketin kısa vadeli yükümlülüklerinin likit varlıklarını aşması endişe vericidir.

InvestingPro Data’ya göre, gerçek zamanlı veriler açısından Six Flags’in piyasa değeri 1,87 milyar dolar ve tahmini gerçeğe uygun değeri 24,59 dolar. Negatif PEG oranına rağmen şirket 2023’ün ikinci çeyreğinde pozitif gelir artışı gösterdi.

InvestingPro’da bulunan bu bilgiler ve diğer yüzlerce bilgi, yatırımcılara yatırım beklentileri hakkında kapsamlı bir anlayış sağlar.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu