Haber

FETÖ’cü avukatlar Türk hukukuna göre Almanya’da avukatlık yapamayacak

Almanya’da Yargıtay, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından Almanya’ya kaçan karı koca avukatların Türk hukukuna göre Almanya’da avukatlık yapamayacaklarına karar verdi.

Federal Yargıtay’ın dün açıkladığı karara göre, Köln Barosu’nun darbe girişiminin ardından Türkiye’de avukatlık ruhsatlarını kaybeden avukatların Almanya’da çalışmak için gerekli belgeleri Türkçe’ye göre ibraz edememeleri nedeniyle talebi reddettiği hatırlatıldı. kanun.

Davacı avukatların, Köln Barosu’nun uygun bulmaması üzerine konuyu önce eyalet mahkemesine taşıdıkları, oradan da bir sonuç alamayınca konuyu Yargıtay’a taşıdıkları belirtildi.

Yargıtay, davacı avukatların talebi üzerine önceki mahkeme kararının Almanya’daki hukuk mesleğinin düzenlemelerine uygun olduğunu ve anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

FETÖ yapılanmasını terör örgütü olarak kabul etmeyen Alman mahkemesinin kararında, avukatlar için “Gülen Cemaati üyesi” olduklarına dair ifadelere yer verildi.

Kararda, avukatların darbe girişiminin ardından Almanya’ya sığınma talebinde bulundukları ancak bunun da reddedilerek yerine sığınmacılara tanınan “koruma hakkını” aldıkları vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu