Haber

Filipinler’de Kaybolan Uçağın Enkazı Yanardağ Yakınında Görüntülendi

Filipinler’de Cumartesi sabahı başkent Manila’nın güneydoğusundaki Albay eyaletinde kaybolan küçük bir uçağın enkazı, bölgedeki bir yanardağın yakınında askeri helikopter tarafından yakalandı.

Camalig şehir bilgi ofisi yetkilisi Tim Florece Pazar günü yerel radyoya verdiği demeçte, askeri helikopterin uçağın kuyruğunu Albay eyaletindeki 2 bin 460 metre yüksekliğindeki koni şeklindeki Mayon Volkanı kraterinden 2 kilometreden daha az bir mesafede tespit ettiğini söyledi. Luzon adası.

Cessna 340A uçağı Cumartesi günü Manila’ya gitmek üzere Daraga kasabasındaki Bicol Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan üç dakika sonra düştü. Uçakta pilot, bir mürettebat üyesi ve iki Avustralyalı yolcu olmak üzere dört kişi vardı.

Camalig Belediye Başkanı Caloy Baldo, yaptığı yazılı açıklamada, “Cessna 340A’nın enkazı, kaybolduktan 32 saat sonra nihayet bulundu” dedi.

Öte yandan Baldo, pilot, mürettebat ve iki Avustralyalı yolcunun “henüz bulunamadığını” kaydederek, “Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini” sözlerine ekledi.

Baldo, “Yetkililer şu anda kazaya neden olan faktörleri belirlemek için enkaz alanını inceliyor” dedi.

Volkanın 2. seviye alarm durumunda olduğu belirtiliyor. Buna göre her an volkanik patlamalar olabilir, kayalar düşebilir veya heyelanlar meydana gelebilir. 2. seviye alarmda, insanların volkanın altı kilometre uzağına girmesine izin verilmiyor ve uçakların volkanın yakınında uçmasına izin verilmiyor.

Baldo, kurtarma ekibinin kurtarma çalışmaları sırasında ekibin güvenliğini sağlamak için Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü ile uyum içinde olduğunu söyledi.

Albay’da meydana gelen Cessna kazası, yaklaşık bir ay içinde meydana gelen ikinci kaza.

24 Ocak günü öğleden sonra meydana gelen bir önceki kazada, pilotu ve beş yolcusu ile altı kişiyi taşıyan Cessna uçağı, Filipinler’in kuzeyindeki Isabela eyaletinden kalktıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Uçağın enkazına hala ulaşılamadı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Manila’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu