Haber

Filistin Yerel Yönetimler Bakanlığı: İsrail, Batı Şeria’daki beldeleri genişletme planlarını reddediyor

Filistin Lokal İdareler Bakanı Mecdi es-Salih, İsrail’in işgal altında tutulan Batı Şeria’daki Filistin köy ve kasabalarının genişletilmesine yönelik 2013’ten bu yana sunulan 116 planı onaylamayı reddettiğini belirtti.

Bakan Salih, Filistin devlet radyosu Savt Filistin’e (Filistin’in Sesi) yaptığı açıklamada, Batı Şeria’daki Filistin beldelerinin genişletilmesi kapsamındaki planların Avrupa Birliği’nin (AB) talebi üzerine 2013’te İsrail tarafına sunulduğunu kaydetti.

Bu alanlarda faaliyet gösterebilmek adına hazırlanan planların bir kısmının AB’nin katkısıyla geri kalanların ise Lokal İdareler Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Salih, “İsrail tarafında 116 plan bulunuyor. Bu planlardan yüzde 80’i bir kereden fazla tartışıldı. Ancak şu ana kadar herhangi bir plan onaylanmadı.” diye konuştu.

Salih, AB’nin planlar dahilinde yıkım faaliyetlerini durdurması ve söz konusu planların onaylanması işlemini hızlandırması için İsrail’e baskı yapmaya devam ettiğini aktardı.

Planların ortak bir komite (Filistin-İsrail) tarafından bir kezden fazla tartışıldığını anımsatan Filistinli Bakan, bu mevzuda sarf edilen uğraşlara karşın İsrail’in yıkım faaliyetleri gerçekleştirdiğini ifade etti.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’nın büyük kısmını oluşturan “C” bölgesinde Filistinlilere ilişkin kimi konutları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) bilgilerine nazaran İsrail, 2022’nin başlarından 7 Kasım’a kadar Filistinlilerin 603’ü C Bölgesi’nde, 131’i Doğu Kudüs’te olmak üzere yaklaşık 734 yapıyı yıktı.

Filistin ile İsrail idaresi ortasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i kapsayan “A Bölgesi”nin idaresi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B Bölgesi”nin idari idaresi Filistin’e, güvenliği ise İsrail’e devredilirken yüzde 61’ini kapsayan “C Bölgesi”nin idare ve güvenliği İsrail’e bırakılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu