Ekonomi

Göktürk’te villa fiyatına İskoçya’da şato satın almak

Emre ERGÜL

Yazı dizimizin üçüncü gününde Londra merkezli gayrimenkul yatırım ve yönetim danışmanlığı şirketi Allytta’nın CEO’su Sevinç Alex Jenkins, Londra dışında İngiltere’de yatırım yapan Türklerin gözlerini sıraladı. Jenkins’e göre Londra’nın yanı sıra İngiltere’de Liverpool ve Manchester, İskoçya’da Glasgow da popüler…

Bu illerde genellikle çocuğu üniversite mezunu olanlar yatırım yapıyor. “Oğlum/kızım okumaya hazır… Kira ödemek yerine ev alayım diyen çok aile var” diyen Jenkins, nedenini şöyle açıklıyor: “Bu 3 şehirde 200-250 bin liraya ev alabilirsiniz. Londra dışındaki şehirler. Kira gelirleri de yüzde 6-7 bandında.”

Tarım arazisine de bakıyorlar

Türkiye’de konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu hatırlatan Jenkins, Türkiye ile İskoçya’yı şöyle karşılaştırıyor: “İskoçya’da 2 milyon liraya kale almak mümkün. Yani İstanbul, Göktürk, Zekeriyaköy’de bir villa fiyatına İskoçya’da bir kale satın alabilirsiniz.” Belirsizliği ortadan kaldırmak için doğrudan sordum: “Kale alan veya almak isteyen Türk yatırımcı var mı?” Cevap açıktı: “Evet.” Jenkins, bir müşterinin uzun süredir İskoçya’daki bir şatoyla ilgilendiğini ve yatırım analizlerinin sürdüğünü belirtti.

Başka bir Amerikalı yatırımcı emsal teşkil eden bir şatoyu kaplıca oteli ve müzeye dönüştürmek üzeredir. Jenkins, İskoçya’da “tarım arazisi” yatırımı yapıldığından da bahsetti. “Amerikalılar ve İsrailliler İskoçya’dan tarım arazisi topluyor” diyen uzman danışman, Londra’da gayrimenkul portföyü olan çok sayıda Türk yatırımcı ile süt ve artefakt konusunda Trakya bölgesinin önde gelen bir firmasının da bu işi incelediğini ve alternatifleri değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

Türkler neden Galler’e yatırım yapmakla ilgilenmiyor?

İngiltere’nin Galler, İngiltere ve İskoçya bölgelerinde (devlet kendi içinde) gayrimenkul yatırımı ve kiralama işlemleri tamamen bu devletin yasalarına, süreçlerine ve uygulamalarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Kiralama dediğimiz mülkiyet süreleri, gayrimenkul satış fiyatlarının belirlenmesi, kiralama fiyatları ve kiralama politikaları değişkenlik göstermektedir. Tüm bu bölgeler arasında, özellikle Galler, kiralama konusunda en fazla kısıtlamayı uygulayan bölgedir. Bu da yatırımcıyı düşündürür ve diğer bölgelerle karşılaştırma yapmaya yönlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu