Haber

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 2 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki baskınları 24’üncü gününe girerken, İsrail ordusunun gece boyunca Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki hastanelere düzenlediği baskınlarda 2 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’de başlayan saldırıları 24’üncü gününe girdi. İsrail ordusu, hava ve deniz operasyonları yürüttüğü Gazze Şeridi’nde kara operasyonlarını da yoğunlaştırdı. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentindeki İbn Sina Hastanesi’ne gece baskını sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinli hayatını kaybetti, en az 9 kişi de yaralandı. İsrail işgali altındaki Batı Şeria bölgesinin başkenti Ramallah kentine düzenlenen baskında 20 Filistinli tutuklandı. Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 114 kişi öldü, 1.600 kişi tutuklandı.

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesine Saldırı

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki baskın ve saldırıları gece boyunca devam etti. Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Müdürü Subhi Sukeyk, hastane çevresine yapılan hava saldırıları nedeniyle hastanenin büyük zarar gördüğünü belirtti. Gazze Şeridi’nde kanser hastalarının tedavi edildiği tek hastane olan Türkiye-Filistin Hastanesi’nin bazı bölümlerinin yakıt yetersizliği nedeniyle geçtiğimiz haftalarda kapatıldığı öğrenildi. Nüfusu 2,3 ​​milyon olan Gazze Şeridi’nde 9 bin kanser hastasının olduğu tahmin ediliyor.

BM: “Gazze Şeridi’ne 33 yardım tırı girdi”

BM İnsani Yardım Uyum Ofisi’nden (OCHA) yapılan açıklamada, dün Gazze Şeridi’ne giden Refah Sınır Kapısı’na su, gıda ve tıbbi malzeme taşıyan 33 kamyonun girdiği belirtildi. Açıklamada, sınır kapısının açıldığı 21 Ekim’den bu yana en büyük sevkiyatı 33 tırın yaptığı da kaydedildi. İsrail saldırıları öncesinde sınır kapısının açılmasından bu yana Gazze Şeridi’ne geçen tır sayısı 117’ye ulaştı. Bölgeye her gün 500 tır yük taşıyordu.

İsrail saldırılarında 47 cami ve 7 kilise yıkıldı

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında 47 cami ve 7 kilise yıkıldı. Son 3 haftada İsrail uçaklarının bölgedeki 203 okul ve 80 devlet dairesini hedef alan bombardımanında 32 bin bina yıkıldı. – GAZZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu