Haber

Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler anıldı

Merkezi KAHRAMANMARAŞ olan Diyarbakır’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden 414 kişi, Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı alanda düzenlenen etkinlikle anıldı. Çöken Galeria Sitesi’nde 5 yakınını ve 2 arkadaşını kaybeden Ömür Sansar, şunları söyledi: Bizim de hayallerimiz onlarla birlikte uçup gitti. söz konusu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremden etkilenen Diyarbakır’da 1’i boş olmak üzere 7 bina yıkıldı. 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. 5 bin 442 bina da ağır hasar gördü. Depremin yıl dönümü dolayısıyla Yenişehir ilçesinde 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı anma töreni düzenlendi. Depremin yaşandığı saat 04.17’de bölgeye gelenler, yoğun sis altındaki alana karanfil bıraktı ve mum yaktı. Törene, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, DEM Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi. Lider Adayı Doğan Hatun, bazı sivil toplum kuruluşu ve meslek kuruluşlarının temsilcileri, sitede hayatını kaybedenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Anma töreninde konuşan Sezgin Tanrıkulu, ‘Deprem bir doğal afettir, önlemek mümkün değildir ama insani maliyetini en aza indirmek sonuçta mümkündür. “Türkiye deprem kuşağında olmasına rağmen, yılların ihmali, görevi kötüye kullanması, göz yumması, çıkarcı siyasi anlayış maalesef Türkiye’yi açık bir mezarlığa dönüştürdü.”

‘HAYALLERİMİZ UÇUŞTU’

Çöken Galeria Sitesi’nde 5 yakınını ve 2 arkadaşını kaybeden Ömür Sansar, şunları söyledi: ‘Sevdiklerimizi, dostlarımızı kaybettiğimiz için bugün burada toplandık. Hayallerimiz de onlarla birlikte uçup gitti. Bugün onun 1. yıl dönümü. “Teyzemi, 4 kuzenimi ve 2 arkadaşımı burada kaybettim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu