Ekonomi

Mersin’deki Üretici Kahve Ağacı Yetiştirerek Ürün Üretmeyi Başardı

Mersin’de bir üretici, hediye aldığı fidanlar sayesinde ilk kez Rubiacceae familyasına ait kahve ağacı yetiştirmeyi başardı. 3 yıl sonra yetiştirdiği ağaçlardan güzel verim alan üretici İrfan Özçalışkan, “Bundan sonra Limonlu’da yetişen kahveyle Türk kahvesi yapacağız, gerçek Türk kahvesi olacak” dedi.

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sırada yer alan Mersin’de farklı tropikal ürünler de yetiştiriliyor. Özellikle muz üretiminde ilk sıralarda yer alan kentte üreticiler, ejder meyvesinden mangoya kadar birçok ürünü üreterek ekonomik gelir elde etmeyi başardı. Faziletli ilçesinde 50 dönümlük bahçede 15’e yakın ağaç türü bulunan 70 yaşındaki üretici İrfan Özçalışkan, bu kez kahve ağacı yetiştirdi. Bir arkadaşının kendisine hediye ettiği 2 fidanı 3 yıl içinde muz serasında yetiştirip 2,5 metre boya ulaştıran Özçalışkan, bu yıl ilk eserini satın aldı. İlk adımda elde ettiği eserleri tohum olarak değerlendirip hem kendisine hem de çevresine fidan üretecek olan Özçalışkan, iki ağaçtan beklentisinin fazlasını aldığını söyledi.

Bir arkadaşının kendisine iki adet kahve ağacı fidanı hediye ettiğini belirten İrfan Özçalışkan, “O fidanla kahveyi denedik ve meyve vermeyi başardık. Bundan sonra bunu geliştirmeyi planlıyoruz. Kapsamlı bir şekilde test etmeyi planlıyoruz” dedi. Kendi bahçelerimizde yetiştirdiğimiz fidanları arkadaşlarımıza, çok samimi dostlarımıza dağıtıyoruz.” .

Arkadaşları ‘ne yapmaya çalışıyorsun’ dedi ama başardı

Fidanları yetiştirmeye başlayınca tepki aldığını belirten Özçalışkan, “Onlara söylediğimde ‘burada kahve yetişmiyor, niye uğraşalım’ dediler. Ama büyüttüm ve başardım. Artık ne yetiştirdiğimi görünce herkes ‘gezelim’ diyor, onlara etrafı gezdirmek istemiyorum.”

Kahve ağacını internetten araştırdığını belirten Özçalışkan, “Türkiye’de böyle bir şey yetişmiyor. Muzu kendimiz yetiştirdiğimiz için denemeye karar verdik. Denedik ve sonuç aldık. Meyve tutumu güzel” Şimdi de iyi. Artık Limonlu’da yetişen kahveyle Türk kahvesi yapacağız.” “Gerçek Türk kahvesi olacak” dedi.

Fidanları 3 yıl önce diktiğini belirten Özçalışkan, ağaçların boylarının 2,5 metreye kadar çıktığını kaydetti. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu