Ekonomi

New York Borsası, Fed’in Faiz Kararı Öncesi Bankacılık Sektörüne İlişkin Endişelerle Düştü

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi bankacılık sektörüne ilişkin artan endişeler nedeniyle günü düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puandan fazla kaybederek yüzde 1,08 düşüşle 33.684,53 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1,16 düşüşle 4.119,59 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,08 düşüşle 12.080,51 puana geriledi.

Fed’in yarın açıklayacağı para politikası kararları öncesi bölge bankalarının hisselerindeki sert düşüşle borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

ABD’de 2 ay içinde üçüncü bankanın iflas etmesi bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin yeniden artmasına neden olurken, bölge bankalarından PacWest’in hisseleri yüzde 30’a yakın, Western Alliance’ın hisseleri ise Yüzde 15 ve Metropolitan Bank’ın hisseleri yüzde 20’den fazla.

Fed’in iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bugün başlarken, para piyasalarındaki fiyatlamalara göre bankanın yarın yüzde 85 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

Analistler, politika metninin ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrasındaki sözlerinin piyasalar tarafında etki yaratmasının beklendiğini belirtti.

Öte yandan CNBC’nin haberine göre aralarında Senatör Elizabeth Warren’ın da bulunduğu 10 ABD’li senatör, Fed Başkanı Jerome Powell’a gönderdikleri bir mektupta bankanın para politikası stratejisine ilişkin endişelerini dile getirerek, faiz artırımlarının durdurulmasını istedi. ekonomik zarar riski. .

Makroekonomik veriler tarafında ise Mart ayında ABD’de JOLTS İş İlanı sayısı bir önceki aya göre 384 bin azalarak 9 milyon 590 bine geriledi. Açık pozisyon sayısı, Nisan 2021’den bu yana en düşük seviye olan piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Ülkede fabrika siparişleri de Mart ayında piyasa beklentilerinin altında yüzde 0,9 arttı.

hanonuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu