Ekonomi

Tatvan’daki çiftçiler yeni sulama sistemleriyle tasarruf ediyor

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bazı çiftçiler su ve elektrik tüketiminden tasarruf etmek ve tarlalardan yüksek verim alabilmek amacıyla yeni sulama sistemlerini kullanıyor.

Kıyıdüzü köyünde 20 dönüm araziyi aynı anda yağmurlama sistemiyle sulayabilen çiftçilerden Enes Akbay, erken tahliye ve diğer yöntemlerle daha küçük bir alanı daha uzun sürede sulayabildiklerini söyledi.

Boruların taşınması, takılması ve yerinin değiştirilmesinin hem yorucu olduğunu hem de çok fazla su tüketimine neden olduğunu anlatan Akbay, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı nisan ayında ekmeye başlıyoruz. Çapalamanın ardından boruları döşüyor, yağmurlamaları kuruyor ve sulamaya başlıyoruz. Eskiden boruları taşıyarak bölgesel sulama yapıyorduk ama artık sabitledik. Vanaları açarak sulama yapıyoruz. Sondajla bağlantılı ana sınırlar var. Bunları borulara bağladık ve gerekli yerlere vanalı sprinkler yerleştirdik. “Bir bölümün sulanması gerekiyorsa oradaki vanayı açarak orayı sulıyoruz. Her alanın sulanması 15 dakika sürer. Daha önce yağmurlama sistemiyle 2-3 dönüm araziyi sulayabiliyorduk ama bu sistemi kurduktan sonra yaklaşık 20 dönüm araziyi aynı anda sulayabiliyoruz. Ayrıca sisteme bağlı gübre tankıyla da gübreleme yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu