Haber

TTB Başkanı Sağkan’dan Diyarbakır Barosu’na Ziyaret

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, depremin vurduğu illerden biri olan Diyarbakır’da incelemelerde bulundu. Sağkan, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem felaketiyle karşı karşıyayız. 11 ili kapsayan bir süreçten geçiyoruz ve 100 binden fazla enkazla karşı karşıyayız.” söz konusu.

TTB Başkanı Erinç Sağkan, depremlerden etkilenen illerde yürüttüğü incelemeler kapsamında Diyarbakır’a geldi. Sağkan ve beraberindekiler, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşmeye geldi. Ziyarette konuşan Sağkan, “Diyarbakır’da 3 meslektaşımız, ülke genelinde 100 meslektaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Birlik, beraberlik ve ortada olmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz dönem hiç şüphesiz ki biz hukuk teşkilatlarının en değerli görevlerinden biri sorgulamak, yanlışları ortaya çıkarmak, sorumluları tespit edip cezalandırmak için çalışmalar yapmaktır. Hukuki sürecin aktif olarak işlemesi, sivil toplum kuruluşlarına ve istekli vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Daha sonra bir açıklama yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, yıkılan Galeria Sitesi’nde yaşamını yitiren avukat Serhan Özdemir’in dava açtığı iddiaları hakkında şunları söyledi:

“Kamuoyunda çok tartışıldı. Biz de dün Diyarbakır Başsavcımızla prestijiyle uzun bir görüşme yaptık. Biliyorsunuz Türkiye’deki tüm yargı işlemleri UYAP sistemi dediğimiz sistemde tanımlanıyor. Sayın Serhan Özdemir’in yaptığı açıklama Bu konuda Cumhuriyet Başsavcılığına veya bu konuda görülen bir suça ilişkin herhangi bir dava bulunmamaktadır.Sorgulamayı Serhan’ın ailesi ve kendisi hakkında yaptık ancak Serhan bu başvuruyu rastgele bir kat maliki adına yapmış olabilir. avukat olarak kimler oradaydı bilgileri sizinle paylaşabiliriz ama meslektaşımızın ofis ortakları veya kendisi ve ailesi adına yaptığımız soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yapılmış bir şikayet yok halen çalışıyoruz. asliye hukuk mahkemesinde tespit davası açıp açmadığına dair.elemelere de yapılmış olma ihtimali var.başsavcılığımız bu konuda titiz.ilk günden beri c. bu soruşturma sürecini onunla koordineli olarak yürüttü. Daha önce Elazığ depreminde uzman olan Fırat Üniversitesi teknik kadrosu ile Diyarbakır’da yıkılan tüm binalar olması gerektiği gibi alındı ​​diyebilirim. Bu bağlamda, söz konusu binaların ilerideki teknik analizleri için yeterli kanıt toplandığını söylemek isterim.”

haber-hamamozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu