Ekonomi

UBS: “Enflasyondaki düşüş Fed’in düşüncesini değiştirmeyecek”

Investing.com – ABD beklentilerin üzerinde yavaşlıyor Tüketici fiyat endeksi, Fed’in faizKarardan önceki gün piyasalara umut verdi – faiz oranları şu anda 2007 seviyelerinde.

ABD İstatistik Bürosu’na göre genel endeks, piyasa beklentisi %4,1 ve Nisan’daki %4,9’a kıyasla %4,1 ile Mart 2021’den bu yana en küçük artışı kaydetti. Aylık bazda, enflasyon oranı %0,2 olan beklentiye ve %0,4 olan Nisan rakamına kıyasla %0,1 arttı.

Ancak, enerji ve gıda hariçtir. çekirdek bileşenBeklentiler doğrultusunda daha az düştü ve Nisan ayındaki %5,5’ten yıllık %5,3 hızlandı.

Bu veriler, piyasanın 15 aydır devam eden faiz artışlarını durduracağı yönündeki beklentileri güçlendirdi. Ancak, tıpkı Kanada BankasıBir önceki toplantıda faiz oranlarını değiştirmeden 25 baz puan artırarak son toplantısında olduğu gibi Temmuz ayında da yeni bir artış beklentisi azalmadı.

Baş Yatırım Sorumlusu, UBS Global Servet Yönetimi Mark HaefeleDaily Europe notunda, Mayıs ayı bilgileri “Fed’in sıkılaştırmaya son bir son vermesine izin vermek için yeterli değildi” ve “hisse senedi yatırımcıları arasında son zamanlardaki iyimserliği haklı çıkarmaz”.

Haefele, taban çizgisinin yüksek olmaya devam ettiğini ve bunun da Fed’in büyüme veya istihdam bilgileri önemli ölçüde zayıflamadan önce faiz artırım döngüsünü sonlandırmasını veya faiz indirimini düşünmesini zorlaştırdığını söyledi.

Piyasalara bakıldığında Haefele; Hisse senedi değerlemelerinin, yatırımcıların “ekonomik yumuşak inişe aşırı güvendiklerini” gösterdiğini, ABD hisse senetlerinin şu anda analistlerin önümüzdeki 12 ay için fayda iddialarından yaklaşık 18,4 kat daha fazla, son 15 yıllık ortalamaya göre %14 artışla işlem gördüğünü söylüyor.

“18x’in üzerindeki fiyat-kazanç oranları, tipik olarak sağlıklı ekonomik büyüme ve artan şirket kârları dönemleriyle ilişkilendirilir. Bunun yerine, önceki faiz artışlarının gecikmeli etkisi nedeniyle ekonomik büyümenin ve kazançların azaldığı bir dönem bekliyoruz.”Haefele açıkladı.

Dolayısıyla UBS’ye göre enflasyon verilerinin Fed’in gidişatını değiştirmesi pek mümkün görünmüyor. Onlara göre, banka muhtemelen Haziran ayında duracak ve daha fazla sıkılaştırma olasılığının sinyalini verecek.

Bu bağlamda İsviçre bankası, küresel ve ABD hisse senetleri konusunda daha az olumlu bir duruş sergiliyor ve yatırımcılara “kaliteli geliri yüksek dereceli (hükümet) ve yatırım yapılabilir borçta aramalarını” tavsiye ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu