Haber

ABD Savunma Bakanı’ndan İsveç Açıklaması: Türkiye’yi teşvik ediyoruz

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Finlandiya ile NATO’ya üye olmak için başvuran İsveç’in üyelik süreci devam ediyor.

Türkiye’nin de onayıyla Finlandiya’nın NATO üyeliği geçtiğimiz haftalarda resmiyet kazandı. Ancak İsveç’in katılım süreci hala beklemede.

AUSTIN: TEMMUZ’DA ÜYE OLABİLİRLER

İsveç’te temaslarda bulunan ve İsveçli mevkidaşı Pal Jonson ile basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsveç’in Temmuz ayında yapılacak NATO Zirvesi’nde üye olmasını beklediğini söyledi.

austin, “Finlandiya NATO’nun 31. üyesi oldu. İsveç’in NATO’nun 32. üyesi olmasını dört gözle bekliyoruz. Açıkçası bunun Temmuz’daki zirveden önce olmasını bekliyoruz.”söz konusu.

“Türkiye VE MACARİSTAN’I KAYDEDİYORUZ”

Austin, İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakmayan Türkiye ve Macaristan’a işaret ederek, “Müttefiklerimizi (Türkiye ve Macaristan) İsveç’in katılım sürecini mümkün olan en kısa sürede onaylamaya teşvik ediyoruz”söz konusu.

İSVEÇ BAKANI: TEMMUZ AYINDA ÜYE OLMAYI BEKLİYORUZ

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson da ülkesinin yakında NATO üyesi olacağından umutlu olduğunu belirtti. “Temmuz ayında Vilnius’ta yapılması planlanan zirvede NATO üyesi olmayı bekliyoruz”dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu