İş

Bank of America Avrupa’da Ekonomik Genişlemenin Yavaşlayacağını Tahmin Ediyor

Bank of America, Avrupa hisse senetleri konusunda kötümser bir görüşe sahip ve en olası sonuç olarak “öngörülebilir bir ekonomik yavaşlama” bekliyor.

Banka, belirsiz ekonomik göstergelerin gelecekteki ekonomik büyüme ve fiyat artış eğilimleri konusunda piyasada istikrarsızlığa neden olduğunu belirtiyor.

Banka, “Ekonomik döngülerin ilerleyen aşamalarında, ekonomik göstergelerin belirsizleşmesi yaygındır; bazı göstergeler güçlü ekonomik faaliyetler ve iş arayanlardan daha fazla iş açığı olan bir piyasadan kaynaklanan gerginlik gösterirken, diğerleri bu aşamada tipik olarak uygulanan kısıtlayıcı mali politikalar nedeniyle zayıflatıcı bir etkiye işaret eder” açıklamasında bulundu.

“Mevcut durum, ekonomik büyüme ve fiyat artışı matrisindeki dört potansiyel senaryonun her birini destekleyen son ekonomik göstergelerle geçmiş kalıplarla tutarlıdır: ideal ekonomik koşullar, uzun süreli enflasyon, enflasyonla birlikte durgunluk ve öngörülebilir ekonomik yavaşlama.”

Ayrıca analistler, ekonomiyle birlikte dalgalanma eğiliminde olan Avrupa hisse senetlerinin fiyatının 30 yılın zirvesine yaklaşması ve yatırımcıların güvenli devlet tahvilleri yerine Avrupa hisse senetlerini tutmak için ihtiyaç duydukları ekstra getirinin 2007’den bu yana en düşük seviyede olması nedeniyle, olumlu ekonomik haberlerin hisse senedi fiyatlarına çoktan yansıtılmış olabileceğini belirtiyor.

Bank of America, “Ekonomik büyümede yavaşlama bekliyoruz ve Avrupa hisse senetlerine ilişkin kötümser duruşumuzu koruyoruz,” diye ekliyor.

Banka, ABD istihdam piyasasını küresel ekonomik döngünün en güvenilir göstergesi olarak tanımlıyor ve işsizlik oranındaki artışın genellikle geç bir ekonomik döngüden son aşamaya geçişi gösterdiğini belirtiyor. Tarihsel olarak bu işaretler zayıflayan bir istihdam piyasasının habercisi olmuştur.

Ayrıca analistler, enflasyonun daha önceki düşüşünü büyük ölçüde tersine çevirerek arz zinciri sorunlarının azaldığını yansıtan seviyelere geldiğini ve bunun da enflasyonun hızında bir düşüşe işaret ettiğini belirtiyor.

Bank of America, “Sonuç olarak, artan risk primleri ve daha düşük hisse başına kazanç tahminleri ile birlikte hem ekonomik büyümede bir yumuşama hem de enflasyonda bir düşüşün meydana geldiği öngörülebilir bir ekonomik yavaşlamaya hazırlanmaya devam ediyoruz” dedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu