Teknoloji

Batı medyası: Avrupa Komisyonu mühimmat üretimini artırmak için bir plan hazırladı

Avrupa Komitesi tarafından Perşembe günü sunulması planlanan belgeye ulaşan dergi, ilgili haberinde planın ilk bölümünün Ukrayna’ya gönderildiğini bildirdi. 155 milimetre top mermisi dahilMühimmat arzında acil bir artış öngördüğünü belirterek, ” İkinci kısım, AB ülkelerinin stoklarındaki boşlukların doldurulması ve Ukrayna’nın mühimmat ihtiyacının uzun vadede karşılanması amacıyla Avrupa Savunma Ajansı’nın (EDA) ortaklaşa 155 mm kalibreli mermi alımını içeriyor.” belirtti.

Habere göre planın üçüncü bölümünde, değişen güvenlik durumu dikkate alınarak Avrupa’nın mühimmat üretim kapasitesinde uzun vadeli bir artış öngörülüyor.

Haberde, Kiev’e mühimmat temini ile ilgili durumun geçen sonbahara göre daha ‘zor’ olduğu vurgulanan haberde, “ Rusya günde 20-60 bin mermi atıyor, bu da Ukrayna’nın ateşlediğinden yaklaşık on kat daha fazla. Ancak Avrupa savunma sanayii ayda ancak 20-25 bin mermi üretebiliyor.bilgiler paylaşıldı.

Bu sayının 7 katına çıkarılmasının planlandığı belirtilirken, AB’nin bu yıl 4 milyar euro maliyetle 1 milyon 155 milimetre gülle üretme kapasitesine sahip olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu