Haber

İsrail, Zambiya ile ilişkileri ve Afrika Birliği’ne gözlemci üyeliğini görüştü

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Zambiya Dışişleri Bakanı Stanley Kakubo ile iki ülke arasındaki bağları ve İsrail’in Afrika Birliği’nde (AfB) gözlemci olarak konumunun belirlenmesini görüştü.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Cohen, Zambiyalı mevkidaşı Kakubo ile Batı Kudüs’teki Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Görüşmelerde iki ülke arasındaki bağların yanı sıra “İsrail’in Afrika Birliği’nde (AfB) gözlemci olarak konumu” değerlendirildi.

Bakanlar ayrıca iki ülke arasındaki tıp, bağlanabilirlik, tarım ve kültür alanlarındaki ilişkileri güçlendirecek bir çerçeve anlaşmaya da imza attı.

Dışişleri Bakanı Cohen geçtiğimiz haftalarda Afrika kıtası, Kenya, Gana ve Fildişi Sahili’ne bir dizi ziyarette bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Afrika’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şaron Bar-li, AfB Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda üye ülke ve gözlemci ülke temsilcilerinin bulunduğu yere baskın düzenleyen güvenlik güçleri tarafından dışarı çıkarıldı. 18 Şubat’ta Addis Ababa’da.

2021 yılında tartışmalı bir şekilde gözlemci üyeliğine kabul edilen İsrail, birlik içinde yoğun tartışmalara neden oldu.

İsrail, Afrika Birliği Örgütü’nün (OAU) 2002’de yeniden yapılandırılarak AfB haline gelmesinin ardından gözlemci üyeliğini kaybetti.

hozathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu